Wemel Wood on maailmas esimene, kes on turule toonud 100% taaskäideldavast termopuidust lülitite, pistikute ja nende raamide seeria, ühendades enda tooteliinis keskkonnasäästlikkuse disainiga.

 

Wemel Wood oli üks esimesi ettevõtteid, kes kasutas võimalust arendada oma toodet TSENTRI tootearenduse programmi kaudu. Selle programmi eesmärk on aidata sektori ettevõtetel muuta oma tooted konkurentsivõimelisemaks ja suurendada ekspordipotentsiaali.

TSENTRIL on Wemel Woodiga varasem kokkupuude EAS Innovatsiooniosaku meetme kaudu, mille raames pöördus ettevõte TSENTRI poole, et arendada ja testida puidust elektripistikute ja -lülitite disaini, tehnoloogiat ning materjale. Esimene koostööprojekt lõppes edukalt, mistõttu kasutas Wemel Wood uuesti võimalust TSENTRIGA koostööd teha. Seekord vajas arendamist viimistlustehnoloogia. „Peamiselt ajendas meid programmi tulema TSENTRI hea kompetents puidutöötlemise alal. Kõiki asju ei ole mõtet ise leiutada ja mida rohkem saame enda ala professionaalide abi kasutada, seda kiirem ja efektiivsem on ka tootearendus,“ sõnas Wemel Woodi kaasasutaja Karl Haljasmets.

Projekti eesmärk oli välja töötada intensiivse töötlusega termosaarest valmistatud elektripistikute ja -lülitite viimistlemise tehnoloogia ning metoodika. Vajalik oli leida sobiv viimistlusmaterjal, mis vastab etteantud tingimustele:

  • tööstuslikult peale kantav
  • veebaasil või võimalikult ökoloogiline
  • mehaaniliselt vastupidav kulumisele, UV-kiirgusele ning avalikes ruumides kasutatavatele puhastuskemikaalidele
  • võimalik toonida erinevatesse heledatesse ning kontrastsetesse toonidesse

Antud projekti kestus oli 6 kuud, mille raames katsetati 13 erinevat viimistlusmaterjali. Parima tulemuse andnud viimistlusmaterjaliga mindi edasi laboratoorsete katsetega:

1. Abrasiivkulumise test, et hinnata viimistlusmaterjali vastupidavust mehhaanilisele kulumisele (mitteabrasiivne kulumine). Katse viidi läbi järgides standardit: „Paints and varnishes – Determination of resistance to abrasion – Part 2: Method with abrasive rubber wheels and rotating test specimen“, EVS-EN ISO 7784-2:2023.

 

2. Viimistlusmaterjali vastupidavust kemikaalile testiti standardi alusel: „Mööbel. Pinna vastupidavuse hindamine külmadele vedelikele“, EVS-EN 12720:2009+A1:2013.

Testitavateks kemikaalideks valiti:

  • Searasv
  • Toiduõli
  • Vesi (H2O)
  • Mayeri sensitive Multi-Purpose cleaner
  • Sanit-M Happeline puhastusvahend
  • EPIdes Strong. Etanool 73,5%

 

3. Viimistlusmaterjali vastupidavus UV-kiirgusele

 

Lisaks töötati eraldi välja tehnoloogia, kuidas antud komponente viimistleda ning arvutati viimistlusmaterjali kulunorm ning töötlemise tsükliaeg. Projekti õnnestumise korral lisatakse tooteliini ka uued värvitoonid. „Oleme eesmärgiks seadnud, et tulevikus saaks meie tooteid kogu RAL-värvitoonide valikus tellida,“ lisab Karl lõpetuseks.

 

Loe tootearenduse teenusest lähemalt siit.

 

Tegevus viidi läbi Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuse Puidu kompetentsikeskus TSENTER Euroopa Liidu kaasrahastusel projekti „Kagu-Eesti ettevõtluse ökosüsteemi arendamine“ raames. Loe projektist lähemalt.

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn