Kagu-Eesti Puiduklastri ettevõtjad ja TSENTRI töötajad külastasid septembri lõpus Hispaanias Valencias toimunud mööblimessi Feria Habitat. Tegemist oli suure rahvusvahelise messiga, kus olid esindatud nii kaasaegne disain kui ka klassikaline mööbel, valgustus, dekoratsioonid ja kangad.

Messijärgseid mõtteid jagasid Remo Allikas (Võru Empak), Raul Vene (Wermo), Juho ja Ulvi Toomik (Lasva Liimpuidu), Vahur Võsa (Softest), Allar Toomik (Sirje), Janar Hani (Kavval Reppan), Janek Evestus (Puumerkki) ning Ants-Hindrek Tiido ja Randi Sepping (TSENTER). Küsitles ja kirja pani Hille Lillemägi (Kagu-Eesti Puiduklaster, TSENTER).

Suured valged diivanid ja väikesed kapid

Kõik osalejad leidsid, et messil oli väga palju head disaini. Domineerivateks materjalideks olid MDF ja tammespoon ning täispuidu kasutus oli vähene, seda pakkusid ainult mõned tootjad. Märksõnadeks olid mugavus ja taaskasutus. Palju oli toole ja diivaneid, kus puidu asemel kasutati metalli, nööri, metalli, plastikut jms.

Juho: “Täispuitmööbli tegemine tuleb lõpetada. Kõige rohkem puitu oli stendipiiretes.” Ulvi: “Kapid ja kummutid olid miniatuursed – asju pole enam vaja.”

Ants: “Ühe trendina võib esile tuua, et disainis kasutati profileeritud fassaadpindasid. MDF korpusmööbli vuugikohad olid ära pahteldatud, nagu oleks ühendus monoliitne. Selline lahendus ei lase mööblit jällegi flatpackina transportida. Disainmööblit oli palju, aga furnituur tundus odav ja ei olnud kasutajasõbralik.  Paljudel toodetel oli suur rõhk disainil, aga kvaliteet jäi keskpäraseks: pahtel näha, liim välja jooksnud, viimistlus kehv. Silma jäi veel, et taheti imiteerida vana mööblit, näiteks nikerdatud käsitööd. Samas oli ka ettevõtteid, kes olid tehnoloogiliselt toote läbi mõelnud, et saavutada võimalikult vähese materjaliga konstruktsiooniliselt vastupidav mööbel.

Messil võis näha ka ringmajanduse põhimõtteid järgivat ettevõtet, kes kasutas oma tootmises Indoneesiast pärit kasutatud puitmaterjali (peamiselt vanadest hoonetest pärit materjal), millest valmisti uus mööbel. Väga meeldis ühe ettevõtte mööbel, kus oli kasutatud fassaadpinnas intarsiat. Lisaks intarsiale sümpatiseeris mulle üks ettevõte, kes kombineeris puitu marmoriga. Täispuit raamuks, kus viilungiks oli 10mm paks marmorplaat. Sama marmorplaati kasutati ka söögilaua ühe osana, mis sobis tammespooniga nagu valatult.

Messil oli esinduslik pehmemööbli väljapanek, domineerisid suured heledad (peamiselt valged) nurgadiivanid. Diivanid olid (automaatselt) muudetava istmesügavuse ja seljatoe asendiga ning nutipesadega.

Vahur: “Kõrge seljatugi on uus trend. Kangamüüjaga kontakti vahetades mingit paberist visiitkaarti ei antud, öeldi, et tõmba QR koodi, siis saad kõik andmed kätte.”

Köökide osas domineerisid marmor, komposiidist kraanikausid ja pliidid.

Põnevaid leide

Antsu poolt ära märgitud tooted:


Hingepesad freesitud mõlemale küljele, et uks oleks avatav mõlema käega


Hingepesad freesitud mõlemale küljele, et uks oleks avatav mõlema käega


Käetugi ja seljatugi monoliitselt koos, väga mugav tool istumiseks


Käetugi ja seljatugi monoliitselt koos, väga mugav tool istumiseks


Käetugi ja seljatugi monoliitselt koos, väga mugav tool istumiseks


Sahtli küljed kunstnahast kattega


Taaskasutatud materjalist mööbel


Taaskasutatud materjalist mööbel


Taaskasutatud materjalist mööbel


Köögi töötasapinna sees olev pliit, puldist juhitav, näha pole


Köögi töötasapinna sees olev pliit, puldist juhitav, näha pole

Allar: Vana disainiga ja puidust tikkjalgadega mööbel, 3-kihilised lauaplaadid, mida juba vanaisa tegi (siis tehti käsitsi).

Janek: Lastetoolid, mis olid ritta sätitud vastavalt vanusele.

Randi: 3D maalid, erinevad kokku volditavad söögitoalauad, massiivsetest plaatidest voodid, huvitav vetruv põlvetool, samblaga öko-kontorimööbel ja harjumatu lahendusega tammemööbel, kus uksepõõnad kruvitud sisepinnale servapidi (tavaliselt lapiti) ja hingeavad puuritud mõlemale siseukse poolele (ust saab kasutada nii parema kui vasakukäelisena) – kallis mööbel jättis seetõttu odava mulje. Pigem oleks pidanud uksepoolsuse probleemi lahendama näiteks kahepoolse üleval- all uksenupuga vms (tegemist süvistatud lahendusega, mis oli üsna hästi peidus).


3 d maal2

3 d maal

klapitav laud

klapitav laud

paksust plaadist voodi

põlvetool

rohenurk

uksepõõn

uksepõõn

uksepõõn

Randi: Palju jooksis läbi toodetest joont ja triipu. Esindusboksid ka sellest inspireeritud (kui vaadata ka näiteks Pinteresti disaininurka, siis triibumotiiv selle hooaja kujundustrend).








Randi: Taaskasutus: kõike saab teist/kolmandat korda ära kasutada. Olgu selleks siis mööbel, metall vms. Osadel ka hinnad juures ja kuigi oli tegu disaintoodetega, siis hinnad väga taskukohased (abimootoriga Indian jalgratta kompositsioon lilleriiulina alla 600 euro (juhul kui tegu originaal toorikuga, siis väga hea tehing).



Randi: Paljud diivanid/tugitoolid olid täis elektrisüsteeme. Massaaž, elektrooniline recliner, integreeritud USB-pistikud  jne.



Hille: Tagasihoidlik diivanilauake, mille külje peal olid hinged. See tekitas huvi ja selgus, et pisikesest diivanilauast saab mõne liigutusega poole suurema ja kõrgema söögilaua.



Puidust disainlambid.



Kokkuvõte

Üldine mulje messist oli väga hea. Vaatamist oli igale maitsele ja korraldus sujus. Isegi toitlustus teenis plusspunkte, sest hinnad olid erinevalt tavapärasest väga taskukohased.

Remo: “Valencia mess on kindlasti Euroopa mööblitootmise suunanäitaja. See on koht, kuhu kahe aasta pärast uuesti tasuks tulla.”

Fotogalerii: Ants-Hindrek Tiido ja Hille Lillemägi

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn