Vanutatud pinna kasutamine põrandamaterjalina

Avaldatud: 10. veebruar, 2021

Tekstuursed puitpinnad on viimasel ajal muutunud üsna populaarseks tänu oma autentsele välimusele ja sellele, kuidas nad eristuvad muust ümbritsevast – ei ole ju ükski käsitööna valminud ese teisega sarnane, seetõttu on neil ka iseloomu. Kindlasti tuleb aga mõelda ka muule kui ainult ilusale välimusele ja allolevas artiklis ongi käsitletud mõningaid vanutatud pinna plusse ja miinuseid.

Kõigepealt oleks mõistlik alustada sellest, mida tähendab vanutatud puit ning mis tulemusi see annab kasutamisel näiteks põrandalauana.

Puidu harjamine ehk vanutamine on puidu mehhaaniline töötlemine, mille abil eemaldatakse puidu pinnalt pehmemad osad. Puit koosneb malts- ja lülipuidust, millest esimene on alati pehmem. Harjamisega tekitatakse efekt, justkui oleks puit vana ja kulunud. Ka pikaaegsel kasutamise korral kulub maltspuit esmajärjekorras ja sarnast efekti kasutatakse puidu töötlemisel ära, sest see annab puidule huvitava pinna. Vanutamise meetod on lihtne – harjastega harjatakse puidu pehmem osa välja. Erineva pikkusega nailon- ja traatharjadega saavutatakse puidu pinnal erinev tulemus.

Kerge vanutus tähendab seda, et materjali pinnast eemaldatakse ainult väga väikene kiht, seetõttu ei pruugi see esmapilgul isegi silma torgata. Kui harjata materjali sügavamalt, siis jääb tulemus juba kaugelt nähtav. Selline lõpptulemus saavutatakse, kui traadiga pöördhari liigub üle plaadi pinna, mille tulemusel eemaldab ta puidu pehmema osa. Kuna ainult traatharjaga materjalikihi eemaldamine võib jätta veidi kareda pinna, siis on paljudes masinates kasutusel teise üksusena plastmassharjadega pöördhari, mis silub veidi pinda.

Vanutuse eelised

Mõned inimesed armastavad seda autentset, stressivaba ja maalähedast ilmet väga, kuna see annab põrandale iseloomu ja meenutab lapsepõlves nähtud vanavanemate talu. Selline kohati rustikaalne kattematerjal ei nõua ka ideaalset lõpptulemust – kui mööbli liigutamisel tuleb mõni kriips sinna lisaks, siis ei torka see esmapilgul isegi silma. Harjatud pinna üheks positiivseks küljeks võib kindlasti lugeda seda, et pind ei ole jala all nii libe, mistõttu on kukkumisoht väiksem. Kuigi jah, suuresti sõltub see siiski kasutatud lõpp-viimistlusmaterjalist – kui te panete sinna peale ikka 8-9 kihti kõrgläikega lakki koos vahepealse poleerimisega, siis lisaks silmipimestavale ilule (silmipimestav sõna otseses mõttes) päästab haarduvust ainult graniitkillustik.

Loomulikult saab vanutusele sarnase tekstuurse pinna ka struktuuriga laminaatparketti kasutades, aga see jätab üldjuhul plastmassi mulje, mida meist keegi väga igapäevaselt vaadata ei taha. Vanutuse asemel võib alternatiivina kasutada ka lihtsalt lihvitud põrandalauda, mille tekstuur on õlitamise või näiteks peitsi abil esile toodud.

Vanutuse puudused

Mistahes tekstuuriga viimistlust on alati raskem puhtana hoida, sest see pind kogub mustust ja seda pole kunagi nii lihtne puhtaks pühkida nagu siledat pinda. Meeles tuleb aga pidada seda, et sileda pinna all ei mõtle ma mitte läikivat peegelsiledat pinda vaid õige karedusega lihvitud materjali, millest on mugav näiteks käega üle libistada.

Teine murekoht, millega võib vanutatud pinna puhul kokku puutuda, on hilisem lihvimine. Kui soovite mingi aja pärast taastada pinna esialgse sileda vormi, kas siis terves ulatuses või ainult mingit osa, siis tuleb seda materjali tõenäoliselt paari mm jagu maha lihvida. Selle tulemusel muutub materjal õhemaks ja ei ole enam struktuurselt nii tugev. Kui soovite aga teha mingitel kohtadel värviparandust koos teatud kohtade üleharjamisega, siis peate kasutama kindlasti hajutamist, muidu võib tulemus jääda laiguline ja lohakas.

Meeles tuleb kindlasti pidada, et kattes suurt pinda mingisuguse uudse ja huvitava lahendusega ei tohiks usaldada väikest materjalinäidist, mis võib teid eksitada, vaid peaksite vaatama suurt pilti – guugeldades leiate kindlasti mingi sarnase lahenduse, mis teile julgust sisendab, või siis veidi entusiasmi maha võtab…

Kirja pani: Randi Sepping, Randi@tsenter.ee

Kasutatud viited:

https://www.jfjwoodflooring.co.uk/newsarticle/brushed-and-oiled

https://texturewood.com/parent/gmedia/hickory-hand-scraped-stained-living-room-jpg/

https://www.mazonflooring.co.uk/product/a104-oak-rustic-brushed-oiled/

 

Jaga postitust:
Tsenter