Barruse kogemuslugu: kvaliteet algab sissetulevast puidust

Avaldatud: 16. august, 2022

Mida peab puiduettevõtja või mööblitootja teadma kvaliteedisüsteemidest, -juhtimisest ja -standarditest? Mis on PEFC ja FSC ja millised on valdkonnas vajalikud setifikaadid?

Loe ülevaadet puiduettevõtjatele olulisest kvaliteedijuhtimisest. Oma kogemusi jagavad ka AS Thermory ja AS Barrus kvaliteedijuhid. Kvaliteedijuhtimine ja kvaliteedisüsteemid

Kvaliteedijuhtimine – AS Barrus kogemuslugu

Janno Kasepuu, kvaliteedijuht

Ettevõtte juhatus otsustab, kes vastutab tootekvaliteedi eest. Barruses on paika pandud, et seda teevad tootmisüksused. Kvaliteedi osakond ei vastuta tootekvaliteedi, vaid kvaliteedisüsteemi arenduse ja kvaliteeditaseme hindamise eest.

Barruses on eraldi keskkonna- ja tööohutuse spetsialist, kes allub otse juhatusele. Kvaliteedi osakonnas on 7 inimest: 5 kvaliteedi kontrollijat erinevates töölõikudes, laborant ja kvaliteedijuht.

Laborandi ülesanne on katsetada erinevaid liimühenduse tugevusi, kuna Barruse põhitoode on liimpuitkomponendid ukse- ja aknatööstustele.

Kvaliteet algab sissetulevast puidust. Sorteerimisliin jaotab palgid diameetri ja kvaliteedi alusel erinevatesse klassidesse. Sissetuleva saematerjali kontrollib üle vastav kvaliteedi kontrollija.

Puitmaterjal tuuakse sisse valdavalt Skandinaavia riikidest. Tuli ka Venemaalt ja Valgevenest, aga seoses Ukraina-Vene konfliktiga enam mitte. Eestist  puitu ei osteta. Põhjuseks on mõõdud ja spetsiifilised kvaliteedinõuded, mida komponenditehas materjalist eeldab.

ISO sertifikaate Barrusel ei ole. Klient tuleb ise kohapeale vaatama, kuidas on korraldatud tootmine ning teeb oma auditi. Barruse klientideks on sageli suured ettevõtted, milledel on tarnija auditisüsteemid välja töötatud. Edasi läheb protsess selliselt, et klient tellib väiksema koguse, näiteks ühe paki. See näitab, kas Barrus suudab anda kliendi nõuetele vastavat toodangut. Järgmine tellimus on juba veidi suurem. Mida rohkem Barrus ennast tõestab, seda rohkem väheneb ka kliendipoolne kontroll.

Ilma standardite ja sertifikaatideta Barrus siiski hakkama ei saa. Kõige põhilisem on Nordic Certified Scantlings standard, mis on aluseks Skandinaavia ukse- ja aknatootjate usalduse võitmisel. Viimase standardi nõuetele on Barruse kvaliteedisüsteem algselt üles ehitatud, samas on aja jooksul esile kerkinud olukordade, väljakutsete, nõuete ja klientide tagasisidede lahendamine vorminud sellest päris Barruse oma kvaliteedisüsteemi.

Puidutööstus Barrus asub Võrumaa metsade vahel Verijärvel, ettevõte on liimpuitkomponentide valdkonna turuliider Euroopas. Barruse 250 töötaja abiga valmib Võru külje all 80 000 m3 liimpuitu, millest Skandinaavia meistrid omakorda valmistavad tipptasemel uksi, aknaid ja treppe. Pühendumus kvaliteedile tagab liimpuidust valmistatud toodete vastupidavuse ka kõige karmimas Põhjamaa kliimas. Toorainena kasutatakse vaid sellist puitu, mis on varutud jätkusuutlikult majandatud metsadest.

Barruse tooted vastavad PEFC© sertifikaadile, ettevõte  pakub FSC® sertifitseeritud tooteid.

Kogemuslugu on osa Liana Allase koostatud õppematerjalist: Kvaliteedijuhtimine ja kvaliteedisüsteemid

Foto: Barrus https://www.barrus.ee/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaga postitust:
Tsenter