TSENTRIS tasub printida, harjata ja värvida

Avaldatud: 25. jaanuar, 2018

Valgusti. Design by Tauno Erik
Originaalartikli leiab TSENTRI ajalehest.

Tootedisain on TSENTRI tegevusala, mis aitab kaasa kompetentsikeskusele püstitatud ülesannete ning ettevõtetele/eraisikutele tellimuste täitmisele. Keskuse juht Kalev Kaarna soovib kompetentsikeskuse tegemistest disainivaldkonnas ettevõtjatele tutvustada kahte tegevust. „Esiteks peab rõhutama pinnaprinteri võimekust – TSENTRIS on võimalik mööblile trükkida pilte ning mustreid, mida ka kaks ettevõtet on aktiivselt kasutama hakanud ning paar firmat on tulnud võimalust katsetama,“ selgitab Kaarna. „Tänase päeva seisuga on nii harjatud kui prinditud mööblitoodete puhul aidatud nii umbes 200 000 euro väärtuses käivet tekitada.“

Pinnaprindiga mööbel on internetipoodides kuum kaup. Just selles, kasvava trendiga müügikanalis, on prindiga mööbel ihaldusväärseks saanud. Kalev Kaarna sõnul on printmööbel silma jäänud restoraniomanikele, kellest nii mõnigi (kaks söögikohta Võrus) on laudadele ägedaid pilte peale trükkida lasknud. „Tavalised tammelauad, kuhu on toredaid võrokeelseid ütlemisi peale trükitud, on muudetud eriliseks,“ rääkis Kaarna ning arvas, et seda võimalust peaks veelgi enam nii tootjatele kui sisekujundajatele tutvustama.

Harjamine ja värvimine

Teine suund disainivaldkonnas on võimekus saavutada erinevaid kombinatsioone harjamisest, värvimisest, küll tehes ühte enne ja teist operatsiooni pärast ja vastupidi kombineeritult. „Kui katsekehad olid valmis, pildistamise need üles ja panime reaalsete pindade fotod ja kujutasime ette, kuidas terve kapijagu materjali välja võiks näha,“ rääkis Kaarna. „Ka seda võimalust saame pakkuda sisekujundajatele. Saame valmistada mõned klotsid viimistluslahenduste ja kindla stiiliga ning siis arvutis renderdada 3D-mudeli, et näha, kuidas toode tegelikkuses välja näeb.“ Renderdamise põhimõtteks on teha väike näidiskeha, teda töödelda, värvida või lakkida ning pilt sellest kanda arvutiga tervele esemele, näiteks kapile, kummutile või mõnele muule tootele. Kaarna leiab, et nii on võimalk kiiremini mängida läbi erinevaid lahendusi ning enne prototüübi valmistamist anda hinnang, kas lahendus konkreetsesse ruumi sobib või mitte, kas ta saavutab selle efekti, mida loodeti.

Kalev Kaarna kutsub sisekujundajaid kindlasti TSENTRIST läbi tulema ja ise üle vaatama, mida siin teha saab. Käimas on koostöö ka Eesti Kunstiakadeemia Disainikeskusega.

Tartu Kunstikool on külas käinud ja võimalusi uurinud. EST-LAT projekti raames on lähiajal tulemas disainerid Lätist.

TSENTRIGA on ühendust saada lihtne: kui tuleb mõte uurida võimalusi lähemalt või kargab pähe mõni idee, võib võtta kompetentsikeskusega ühendust ja olenevalt vajadusest leitakse vastava ala ekspert. „Kui küsimus on printimises, hakkab asja edasi ajama Tanel, kui on küsimus harjamises või värvimises, siis on laua taga kas Jörgen või Randi. Kui aga teema on üldisem või kontseptsiooni arendamises, siis annan vastuse ise,“ selgitas Kalev. Kõige lihtsam on muidugi saata e-kiri tsenter@tsenter.ee ja vastus tuleb.

„Päringuid saabub igapäevaselt, kuid kõik töösse ei lähe, sest võib juhtuda, et vastuse saab anda kohe ning mõned päringud on ka sellised, mis pole meie eriala. Näiteks masstootmist puudutavad spetsiifilised küsimused, millele kahjuks vastust anda ei oska, sest selleks puudub vastav võimekus,“ kõneles TSENTRI masinasaali spetsialist Randi Sepping.

Meie poole pöördunutest 2/3 on eraisikud ehk n-ö kodanikud tänavalt, ülejäänud on ettevõtted, kes esitavad päringu juba konkreetsema tellimuse või ülesande püstitusega. „Meie põhiülesanne on puidusektori ettevõtete abistamine ja nõustamine, aga kui sellest aega üle jääb ja jõudu on, teenindame ka üksiktellijaid. Prioriteediks on ettevõtete tellimused.“

Georgi Hotelli uks

Randi Sepping: „Klient pöördus meie poole ja soovis, et pakuksime välisuksele kolmemõõtmelisi detaile, näiteks lille või mõne muu ornamendi. Meile anti vabad käed. Sai tehtud suures hulgas erinevas stiilis näidiseid ning koostöös kliendiga sai kõige parem ja huvitavam neist välja valitud. Lõppresultaadina jõudsidki kujundid hotelli välisuksele.”

Pubi 17 pinnaprindiga lauad

Tanel Velga: „Võrus asuval Pubil 17 tuli mõte värskendada muusikasaali laudu ning selleks võeti ette põhjalik ravikuur. Vahetati lauaplaadid, mida töödeldi, värviti ja trükiti sellele pilte, kuid seda eelnevalt arvutis renderdades, et näha, kuidas kujutatu paremini välja näeb, ja lakiti. Uue hingamise said ka lauajalad, mis värviti ja lakiti.  Algselt nägi tellija plaan ette, et lihtsalt lihvitakse vanad lauad puhtaks ja käib küll… Disain teostati koos reklaamfirmaga Wildereklaam.“

 

 

Artikli autor: Indrek Sarapuu

Artikkel on avaldatud TSENTRI ajalehes 1-2018

 

Jaga postitust:
Tsenter