Nišimööbli tootearendused TSENTRI 2020-2023 põhiprojektis

Lõppeva rahastusperioodi üks läbivaid teemasid TSENTRIS oli nišimööbli tootearenduste planeerimine ja teostamine. Laiem tagamõte oli identifitseerida sellised tooted ning valdkonnad, mis oma spetsiifilise funktsiooni tõttu ei oma piisavalt turupotentsiaali, et tootjad nende arendamisse oma aega ja ressursse panustaksid. Sellest ka nimetus – nišimööbli tootearendus.

Lootus oli läbi nende arenduste innustada mõnd valdkonna ettevõtet TSENTRI tootearendusi enda tootmisspetsiifika järgi kohendama ning päriselt tootmisse võtma.

Ettevaatavalt hindasime sobivaks tempoks üks arendusprojekt kalendriaastas. Sealjuures defineerineerisime igat arendusprojekti mitte kui üht toodet/eset vaid kui terviklikku kontseptsiooni.

Projekti lõpuks kogunes erineva nimetusega tootearendusi siiski rohkem kui aastaid kalendrisse:

  1. Eakate hooldusvoodi komplekt
  2. Kaugtöömööbli komplekt
  3. Modulaarne multifunktsionaalne mööbel kontorisse ja koju
  4. Erifunktsiooniga mööbel: pillikäru
  5. Vineeritööstuse jääkidele uue funktsiooni andmine
  6. Tehisaru kujundatud öökapp

Järgnevalt igast tootearendusest lähemalt.

  1. Eakate hooldusvoodi komplekt

Sellesse tootearendusse kaasasime juba esimestest hetkedest Sotsiaalministeeriumi ja nende haldusalas oleva Koeru Hooldekeskuse. Koeru Hooldekeskuse praktikute abil sõnastasime detailse lähteülesande toote disainimiseks. Siinkohal tahame neid tunnustada ja tänada ka aktiivse osaluse eest järgmistes faasides – prototüüpide katsetamine ja tagasisidestamine. Esimene valminud prototüüp läkski Koeru Hooldekeskusesse katsetamisele.

Eakate voodi arenduse lõpus pakkusime kogutud know-how’d ning tehnilist informatsiooni ka ettevõtetele nö vabavarana kasutada, et nad saaksid seda rakendada oma tootmise arendamiseks.
Eakate voodi arenduse lõpuks koondasime ühte artiklisse ka kogemuslood ja kasutajate tagasiside.

  1. Kaugtöölaua komplekt

2020. aaasta kevad oli teadupärast see aeg kui pandeemia üle ilma rullis ja kõik kel võimalus, kodukontorisse taandusid. Kuna köögilaua taga (ja külmkapi vahetus läheduses) on raske päevast päeva töö lainel püsida, otsustasime tekitada „tööle minemise koha“ ka neile, kes töötavad kodus või maakodus. Sellesse protsessi saime hea juhuse läbi kaasata Hispaanias tööstusdisaineri kutse omandanud, aga Eestis elava Mariana Cruz Nahkuri, kes aitas meil seada fookuse ja kirjeldada lähteülesande.

Kaugtöömööbli tootearenduse lühikirjelduse ja tutvustavad videod leiad selleteemalisest artiklist: https://tsenter.ee/tsentris-arendatud-mooblikomplekti-joonised-ootavad-tootmishuvilisi-ettevotteid/

  1. Modulaarne multifunktsionaalne mööbel kontorisse ja koju

Kui reeglina valmistatakse mööbel suuremate valmistükkidena, siis käesoleva tootearenduse mõte oli lahutada see funktsionaalseteks mooduliteks, mida saab vajadusest, ruumi eripärast ja isiklikust eelistusest sõltuvalt suuremaks tervikuks kombineerida.

Idee on iseenesest väga lihtne ja põhimõtteliselt tuttav kõigile, kes lapsepõlves mänguklotse üksteise otsa ladusid. Sealjuures on valikus ka õhulised metallist „kuubikud“, et erinevate sahtli- ja kapimoodulite vahele tühja ruumi ja õhku tekitada. Kasvõi potilille tarvis.

Lühike kokkuvõtteartikkel on leitav siin: https://tsenter.ee/modulaarne-moobel/

  1. Erifunktsiooniga mööbel: pillikäru

Pillikäru sündis tihedas koostöös erivajadustega laste kooli, Käo Põhikooliga. Tegemist on õppetööd hõlbustava ja mitmekesistava vahendiga, mis võimaldab muusikariistu ja teisi õppevahendeid lihtsasti hoiustada ja erinevate klasside vahel liigutada.

Üsna põhjalik ülevaateartikkel pillikäru saamisloost koos piltidega asub siin: https://tsenter.ee/erifunktsiooniga-moobli-tootearendus-pillikaru/

  1. Vineeritööstuse jääkidele uue funktsiooni andmine

Puidutööstuste jäägid on oma omadustelt väga erinevad. Seetõttu võtame selles loos fookusesse jäägid, millel on natuke suuremad mõõdud ja puidule omased tugevusomadused: massiivpuidu tükid, vineeritööstuse jäägid. Püüame näidata ühte võimalust, mida neist teha annaks, et jääkidele rohkem lõppväärtust ja natuke rohkem „eluiga“ anda, kui teekond tehasest ahju.

Alljärgnevalt on võimalik Mart Nilsoni sulest lugeda, miks ja mida me koostöös UPM Kymmene Otepää Vineeritehasega käesoleva projekti raames tegime: https://tsenter.ee/vineerijaakidest-sai-poneva-vaheseina/

  1. Tehisaru kujundatud öökapp

Lõppeva rahastusperioodi viimaseks projektiks otsustasime valida midagi rohkem eksperimentaalset. Kuigi, mis seal salata, lõpuks valminud öökapp on messidel saanud ka ostupakkumisi.

Kasutasime BlueWillow-nimelist tehisintellektil põhinevat pildigeneraatorit, mis lühikirjelduse (prompt) põhjal joonistas rea erinevaid pilte eelnevalt valitud mööblitükist – öökapist. Loomulikult oli prompt pisut üksikasjalikum, kuid sellele vaatamata sai teha terve hulga väga erinevaid kujundusi. Mõned neist olid üpris realistlikud, teised jällegi päris ulmelised. Eesmärk oli valida neist üks, teha sellele tehniline projekt ning seejärel toota prototüüp.

Kuivõrd tehisaru on hetkel kuum teema siis on TSENTRIS valminud AI-öökapp saanud rohkelt tähelepanu päevakajalises televisioonis, osalenud disaininäitustel ja innustanud kirjutama ka laiema vaatega artikleid tehisaru mõjust ja võimalikest arengutest. Samuti oleme küsinud tekstiroboti ChatGPT käest, kuidas Eesti mööblitootjad võiks kindlustada end ebakindluse vastu majanduses.

Tekst: Lauri Semevsky

Jaga postitust:
FacebookLinkedIn