TSENTER on teinud mitmeid koostööprojekte nii Eesti kui ka välisülikoolidega: alates häkatonide korraldamisest kuni plasmatöötluse katseteni. Suurimad koostööpartnerid on olnud Eesti, Poola ja Läti teadusasutused ja ülikoolid.
Koostööprojektide näited
- TÜ (Tartu Ülikooli) koostööprojekt Tsentri rakendusuuringu teemal plasmatöötlus termopuidul. TÜ esindajatega alustati esmaste uuringutega, kuidas toimib plasmatöötlus enne puitpindade viimistlust ja pinnatrükki. Läbi on viidud esmased katsed termotöödeldud lepal ja haaval ning koostatud artikkel ”Plasma pre-treatment of thermally modified wood for increased printed coating performance under extreme conditions”. Vaata artikleid
- Poznań University of Life Sciences koostööprojekt teemal “Uudsed viimistlusmaterjalid ja -tehnoloogiad mööblitööstustes”. Koostöö algas peale Poola ülikooli külastust. Poznani ülikoolil on olemas vastavad viimistluse laborid ja praktiline kogemus, mida saab kasutada ühiste uuringute läbiviimiseks. Lisaks teevad poolakad aktiivselt koostööd kohalike mööblitootjatega, sh erinevaid katseid viimistluse valdkonnas. Saadud tulemusi jagatakse Tsentriga, millest omakorda tehakse kokkuvõtted ning kajastatakse meie kodulehel ning infobaasides.
- EMÜ (Eesti Maaülikooli) magistrandi juhendamine (Taivo Leesment). Lõputöö teema „Prinditud pinna vastupidavus sauna keskkonnas“. Seotud Tsentri põhiprojekti rakendusuuringutega. Tudeng pöördus Tsentri poole sooviga leida lõputöö teemat. Kogu praktiline ettevalmistus, materjalide hankimine oli Tsentri poolt, hilisem tulemuste analüüs koostöö EMÜ laboriga. Kasutati Tsentri pinnatrükimasinat ning labori seadmeid. Lisaks kaasati projekti ettevõtte Thermory AS.
- EMÜ magistrandi juhendamine (Tanel Veske). Lõputöö teema oli ”Termotöödeldud ja viimistletud sanglepale ja harilikule haavale pinnatrükitud pildi vastupidavus soome sauna keskkonnas”. Tsentri esindaja käis EMÜ-s viimistluse teemadel loengut andmas ja pakkus tudengitele välja erinevaid lõputöö teemasid. Valituks osutus pinnatrükk ja viimistlusmaterjalid sauna keskkonnas. Katsekehade ettevalmistus ja viimistlusmaterjalide valik toimus tudengi ja Tsentri esindaja koostööna. Töös kasutati Tsentri pinnatrükimasinat, viimistlusruumi koos tehnikaga ning laboriseadmeid. Töö valmis ülikooli, kompetentsikeskuse TSENTER ja Thermory AS koostööna ning pälvis EMPL-i poolt Metsatööstuse erialapreemia. Seotud Tsentri põhiprojekti rakendusuuringutega.
- Koostöös TalTech Puidumaja esindusega osaletakse ühiselt Põhja-Euroopa teadusasutuste võrgustikus, kus peamised valdkonnad on puit- ja puidupõhised materjalid, mööblitööstus ning puit inseneerias.
- MeKa – Forest and Wood Products Research and Development Institute. Võimalus kasutada Läti mööblikatsetuse laborit Tsentri toodete testimiseks.
- Igal sügisel toimub mitme organisatsiooni koostöös ”Garage48 Future of Wood” häkaton. Ettevalmistamises ja läbiviimises osalevad lisaks kompetentsikeskusele TSENTER teadusasutustest Eesti Kunstiakadeemia ning Eesti Teadusagentuur. Sündmus sai alguse Tsentri algatusest ning on senini toimunud kuuel järjestikusel aastal, kasvades järjest suuremaks ja rahvusvahelisemaks. Kolme põhiteemana on häkatonil esindatud puitarhitektuur, puidupõhine tootearendus ning metsandus.
- Projektide ”Mööbli- ja tarbeesemete tootearenduse tarbijatestimise metoodika väljatöötamine I etapp” ja ”Ristpuidust pindade tootearendus uudse tootmismeetodi abil” raames tehti koostööd TÜ neuroturunduse laboriga. Kasutades pilgujälgimise ja emotsioonimõõtmise tehnoloogiaid, testiti mööblimessidel Saksamaal (Köln) ja Eestis (Tallinn) tarbijate ostuvalmidust ja hinnatundlikkust võrreldes renderdusi arendatavatest toodetest ning reaalseid prototüüpe.
- Magistritöö juhendamine EMÜ-s. Magistrant Egle Kaljumäe töö teeemal ”Katuselaastudest dekoratiivplaadi valmistamine”. Töö eesmärgiks oli leida praktilist kasutust praaklaastudele ja testida võimalusi katuselaastude kasutamiseks dekoratiivplaatide valmistamisel. Töö kaitsti edukalt.
TSENTRI osalusega rahvusvaheliste koostööprojektide nimekiri:
- KidsLikeUs – Empowering NGOs & public institutions in helping children overcome migration traumas using creativity and favors of nature 01.01.2023 – 31.12.2025
- Enhancing the training capacity of the wood and furniture competence centre TSENTER in order to increase the competitiveness of the wood and furniture industry SMEs 01.07.2023 – 31.12.2023
- Innovative solutions to support BSR in providing more senior – friendly public spaces due to increased capacity of BSR companies and public institutions, BaltSe@nioR 2.0, 01.01.2019 – 30.06.2021
- Erasmus+ Skills for Baltic Wood Industry – European Quality in Vocational Education and Training, Skilled-up , 01.11.2018 – 10.2021
- Erasmus+ Start-Up Internationalisation in the agriFOOD industry, SUI-Food, 01.10.2018 – 30.09.2020
- Est-Lat koostööprojekt “Wood and Furniture”, 10.04.2017 – 9.03.2019
Pilt: Jörgen Dobris väliskonverentsil esinemas